Irène Findrych

Ilustrácia © Eva Škandíková, 2019.

Irène Findrych je kamarátkou všetkých detí. Zo všetkého najradšej píše pre ne rozprávky. Potom ešte veľmi rada maľuje a háčkuje, spieva a tancuje. A ešte aj veľmi rada chodí na zber liečivých byliniek a šípok. Presne ako Elvíra, Olívia, Anabela a Lujza z rozprávkovej knižky o štyroch strakuľkách. Toto majú skrz-naskrz spoločné!

Irène na ulici spoznáte podľa jasného poznávacieho znamenia – obrovitánskeho rozprávkového klobúka plného najrôznejších rozprávkových kvetov. Tie dokážu dokonca aj rozprávať. Preto jej vždy pri hlave, na hlave, ale aj okolo hlavy bzučia včely a čmeliaky a poletujú farebné motýle. No sprevádzajú ju aj vtáky a malé zvieratká. Teta Findrych teda nikdy nie je sama.

Beny

Okrem nespočetných hmyzích a zvieracích kamarátok a kamarátov, spoločnosť jej robí aj jej verný psík Beny. Je to ten naj-naj-najzlatší španielsky cavalier na svete. Má najroztomilejší ňufáčik a nad ním malú škvrnku. A tú najhebkejšiu srsť sťa vata. Vždy, keď sa už deň chýli ku koncu a všetci sa chystajú zaliezť pod periny, tak Benuško si líha ku nej. Zaspáva pri nej, vo svojej psej postieľke. Takto sa im spolu sníva. Každú noc a celú noc. A vždy iný rozprávkový príbeh.

Irène Findrych : Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili, ilustrácie Eva Škandíková.

Puntidlo a puntidielko. Rozprávkové machuľky

Keď sa puntidielka občas poškriepia,
je z toho hotové čierne punťovstvo.

Čierny galimatiáš.

Ajajááááááááj.

Puntidielka, čo to len stvárate?

 

Puntidielka si dali sľub punťovstva,

že sa viac hádať nebudú.

Potom zafarbili všetko rozprávkovou farbou.

 

Začítajte sa so svojimi ratolesťami do krátkych príbehov leporelka o dvoch rozprávkových machuľkách – Puntidle a Puntidielku. Sú to punťovskí kamaráti, ktorí vo svojej puntidielni vymýšľajú nové farby. Dažďovú, bodkovanú, slnečnú, vtipnú, jahodovú a ešte aj neónovú.

Irène Findrych: Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky, ilustrácie Eva Škandíková.

::: Ukážka z pripravovaného diela ::: Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček

Volám sa Frída Šnúrková a som pavúčica. Patrím do rodiny pavúkov veľkých takmer päť milimetrov. Som z čeľade pavúkovitých, rodu chlponohých. Som malilinká a mám chlpaté nôžky, ktoré vyzerajú celkom ako drobné kefky. Odborne sa nazývajú kefkoidy, no ľudovo ich voláme chlpovničky.

Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček
Ilustrácia a návrh obálky © Eva Škandíková

Kefky kefkoidy, ľudovo zvané chlpovničky, sú praktické najmä v tom, že sa pavúci z rodu chlponohých dokážu vďaka nim veľmi elegantne pohybovať po akomkoľvek povrchu. No len si to predstavte! Pavúky, ktoré sa vám korčuľujú priamo pred očami. Napríklad na stole vo vašej obývačke alebo na povrchu ľubovoľného nábytku. To ani nemusíte zapínať televízor a máte krasokorčuľovanie rovno pred sebou.

Ak máte záujem o knihy, kontaktujte ma, prosím, zaslaním správy.

 

error: Content is protected !!