Irène Findrych

Teta Findrych v zázračkom klobúku
Ilustrácia © Eva Škandíková, 2019.

Irène Findrych je kamarátkou všetkých detí. Zo všetkého najradšej píše pre ne rozprávky. Potom ešte veľmi rada maľuje a háčkuje, spieva a tancuje. A ešte aj veľmi rada chodí na zber liečivých byliniek a šípok. Presne ako Elvíra, Olívia, Anabela a Lujza z rozprávkovej knižky o štyroch strakuľkách. Toto majú skrz-naskrz spoločné!

Irène na ulici spoznáte podľa jasného poznávacieho znamenia – obrovitánskeho rozprávkového klobúka plného najrôznejších rozprávkových kvetov. Tie dokážu dokonca aj rozprávať. Preto jej vždy pri hlave, na hlave, ale aj okolo hlavy bzučia včely a čmeliaky a poletujú farebné motýle. No sprevádzajú ju aj vtáky a malé zvieratká. Teta Findrych teda nikdy nie je sama.

Beny
Beny

Okrem nespočetných hmyzích a zvieracích kamarátok a kamarátov, spoločnosť jej robí aj jej verný psík Beny. Je to ten naj-naj-najzlatší španielsky cavalier na svete. Má najroztomilejší ňufáčik a nad ním malú škvrnku. A tú najhebkejšiu srsť sťa vata. Vždy, keď sa už deň chýli ku koncu a všetci sa chystajú zaliezť pod periny, tak Benuško si líha ku nej. Zaspáva pri nej, vo svojej psej postieľke. Takto sa im spolu sníva. Každú noc a celú noc. A vždy iný rozprávkový príbeh.

Iréne Findrych, Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili
Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili; Copyright © Irène Findrych 2019; Slovak Edition © Mladé topole 2019; Illustrations © Eva Škandíková 2019; ISBN 978-80-973301-1-8.

Je nad svetlo sveta jasné, že všetky cesty vedú do Karlovej Vsi, čo je tá najvychýrenejšia mestská časť v Bratislave. Tu bývajú priamo na sídlisku Longitál alias Dlhé diely na Majerníkovej ulici číslo 2789 na šiestom poschodí klasického panelákového bytu so super ústredným kúrením štyri kamarátky strakuľky – Elvíra, Olívia, Anabela a Lujza.

Okrem bežných vianočných príprav práve zasnežujú byt špeciálnymi snehovými vločkami, určenými na zasnežovanie interiérov. Dostanú vianočnú pohľadnicu od pavúčice Frídy, so želaním veselých Vianoc im zatelefonuje veľryba Matilda a navštívi ich vzácny hosť až z ďalekého Mexika.

Je to kolibrík Kristián, ktorému sa nechce merať takú strašnú diaľku po vlastných, a tak si kúpi letenku spoločnosti R & K (Rýchle & Krídla).

Fond na podporu umenia
Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Puntidlo a puntidielko. Rozprávkové machuľky

Keď sa puntidielka občas poškriepia,
je z toho hotové čierne punťovstvo.

Čierny galimatiáš.

Ajajááááááááj.

Puntidielka, čo to len stvárate?

Puntidielka si dali sľub punťovstva,

že sa viac hádať nebudú.

Potom zafarbili všetko rozprávkovou farbou.

Začítajte sa so svojimi ratolesťami do krátkych príbehov leporelka o dvoch rozprávkových machuľkách – Puntidle a Puntidielku. Sú to punťovskí kamaráti, ktorí vo svojej puntidielni vymýšľajú nové farby. Dažďovú, bodkovanú, slnečnú, vtipnú, jahodovú a ešte aj neónovú.

Irène Findrych, Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky
Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky, Copyright © Irène Findrych; Mladé topole 2021; Illustrations © Eva Škandíková, ISBN 978-80-99974-01-3.

::: Ukážka z pripravovaného diela ::: Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček :::

Volám sa Frída Špagátová a som pavúčica. Patrím do rodiny pavúkov veľkých takmer päť milimetrov. Som z čeľade pavúkovitých, rodu chlponohých. Som malilinká a mám chlpaté nôžky, ktoré vyzerajú celkom ako drobné kefky. Odborne sa nazývajú kefkoidy, no ľudovo ich voláme chlpovničky.

Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček
Ilustrácia a návrh obálky © Eva Škandíková.

Kefky kefkoidy, ľudovo zvané chlpovničky, sú praktické najmä v tom, že sa pavúci z rodu chlponohých dokážu vďaka nim veľmi elegantne pohybovať po akomkoľvek povrchu. No len si to predstavte! Pavúky, ktoré sa vám korčuľujú priamo pred očami. Napríklad na stole vo vašej obývačke alebo na povrchu ľubovoľného nábytku. To ani nemusíte zapínať televízor a máte krasokorčuľovanie rovno pred sebou.

Ak máte záujem o knihy, kontaktujte ma, prosím, zaslaním správy.

error: Content is protected !!