Irène Findrych : rozprávky

Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček

Ukážka z pripravovaného diela

Volám sa Frída Špagátová a som pavúčica. Patrím do rodiny pavúkov veľkých takmer päť milimetrov.
Som z čeľade pavúkovitých, rodu chlponohých.
Som malilinká a mám chlpaté nôžky, ktoré vyzerajú celkom ako drobné kefky. Odborne sa nazývajú kefkoidy, no ľudovo ich voláme chlpovničky.

Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček
Návrh obálky pripravovanej knižky Ako si pavúčica Frída zosnovala nový domček, Ilustrácia © Eva Škandíková, 2021.

Kefky kefkoidy, ľudovo zvané chlpovničky,
sú praktické najmä v tom, že sa pavúci z rodu chlponohých dokážu vďaka nim veľmi elegantne pohybovať po akomkoľvek povrchu.

No len si to predstavte! Pavúky, ktoré sa vám korčuľujú priamo pred očami. Napríklad na stole vo vašej obývačke alebo na povrchu ľubovoľného nábytku. To ani nemusíte zapínať televízor a máte krasokorčuľovanie rovno pred sebou.

Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky

Mladé topole, 2021

Keď sa puntidielka občas poškriepia,
je z toho hotové čierne punťovstvo.

Čierny galimatiáš.

Ajajááááááááj.

Puntidielka, čo to len stvárate?

*

Puntidielka si dali sľub punťovstva,

že sa viac hádať nebudú.

Potom zafarbili všetko rozprávkovou farbou.

Puntidlo
Puntidielko

Začítajte sa so svojimi ratolesťami do krátkych príbehov leporelka o dvoch rozprávkových machuľkách – Puntidle a Puntidielku.

Sú to punťovskí kamaráti, ktorí vo svojej puntidielni vymýšľajú nové farby. Dažďovú, bodkovanú, slnečnú, vtipnú, jahodovú a ešte aj neónovú.

Irène Findrych, Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky
Puntidlo a Puntidielko. Rozprávkové machuľky, Copyright © Irène Findrych; Mladé topole 2021; Illustrations © Eva Škandíková, ISBN 978-80-99974-01-3.

Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili

Mladé topole, 2019

Je nad svetlo sveta jasné, že všetky cesty vedú do Karlovej Vsi, čo je tá najvychýrenejšia mestská časť
v Bratislave. Tu bývajú priamo na sídlisku Longitál alias Dlhé diely na Majerníkovej ulici číslo 2789 na šiestom poschodí klasického panelákového bytu so super ústredným kúrením štyri kamarátky strakuľky – Elvíra, Olívia, Anabela a Lujza.

Okrem bežných vianočných príprav práve zasnežujú byt špeciálnymi snehovými vločkami, určenými na zasnežovanie interiérov. Dostanú vianočnú pohľadnicu od pavúčice Frídy, so želaním veselých Vianoc im zatelefonuje veľryba Matilda a navštívi ich vzácny hosť až z ďalekého Mexika.

Je to kolibrík Kristián, ktorému sa nechce merať takú strašnú diaľku po vlastných, a tak si kúpi letenku spoločnosti R & K (Rýchle & Krídla).

Iréne Findrych, Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili
Štyri strakuľky a jeden kolibrík alebo Vianočné prekvapenia aké ste ešte nezažili; Copyright © Irène Findrych 2019; Slovak Edition © Mladé topole 2019; Illustrations © Eva Škandíková 2019; ISBN 978-80-973301-1-8.
Fond na podporu umenia
Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Info auf Deutsch

Elvira, Olivia, Anabela und Luiza sind vier kleine Elsterchen, die sich auf die Weihnachten freuen. Die Vorbereitungen sind in vollem Schwung und auch der Kolibri Kristian wird aus dem fernen Mexiko zu Besuch kommen.

Wir bieten Ihren Kindern und dem Kindergarten eine kreative Stunde rund um die Geschichte des Märchenbuchs von Irène Findrych Vier Elsterchen und ein Kolibri oder Weihnachtsüberraschungen, wie sie sie noch nie erlebt haben
aus dem Verlagshaus Mlade topole.

Das Märchenereignis ist auf Slowakisch und Deutsch verfügbar. Interessierte Eltern/Lehrer*innen informieren sie sich via E-mail. Mehr über das Buch auch unter mladetopole.sk.

error: Content is protected !!