Gertrud Wurmová: Čaj v Kew Gardens alebo Londýn „na otočku“

Stretneme sa pred vstupnou bránou Kew Gardens v utorok 20. septembra o tretej,“ znela posledná veta e-mailu od Lili.

Bol piatok 16. september 2022. Gertrud bola v plnom prekladateľskom vyťažení, a keď jej v mobile pípol tento  neočakávaný nápad – pozvanie na čaj v Kew, nebolo jej veru všetko jedno. No i tak súhlasila.

Potrebujem pauzu, potrebujem zmenu prostredia, aspoň na pár dní. Letenky síce nie sú najlacnejšie, no čo tam po tom. Cesta nemusí byť až taká príšerná,“ pomyslela si Gertrud.

Nepreháňaj, veď sú to len dve a pol hoďky lietadlom a aj s pobytom na letisku to dáš,“ povzbudzovala ju Lili, ktorá sa aj s Davidom práve nachádzala v Edinburghu.

Lili
Vyštudovala sinológiu, má doktorát z Harvardu a je certifikovaná poradkyňa v intímnej oblasti a expertka na sexuálne zdravie a sexuálne pomôcky pre ženy.

Gertrud, sprav si pauzu, dožič si voľno, odlož preklad a hoď sa na relax. Aspoň na pár dní. Zaslúžiš si to.

Veď hej, ja viem. Idem si rýchlo pohľadať letenku. Ozvem sa ti potom z Londýna. Zatiaľ čau,“ zakončila Gertrud rozhovor.

Švihom zakúpiť letenku, buknúť hotel, spakovať sa – a ide sa!

Kew Gardens, London
Kew Gardens v Londýne, autorka fotografie Monica Volpin.

Kew Gardens je kráľovská botanická záhrada v juhozápadnej časti Londýna. Predstavuje jednu z najväčších a najrozmanitejších botanických a mykologických zbierok na svete s viac ako 50 000 rastlinami spomedzi 7 miliónov zachovaných botanických druhov.

Gertrud si všetko vopred naštudovala, aj to, ako sa tam dopraví, a stiahla si aj mapku. V Kew rastie aj jej obľúbený, nádherne voňajúci a včely priťahujúci medonosný strom paulovnia.

Táto vzácna drevina sa nachádza aj na Šafárikovom námestí v Bratislave pri Kačacej fontáne.

No a ako dopadlo Gertrudino stretnutie s Lili?

Dopadlo bravúrne. Počasie bolo slnečné, vietor priaznivý, čaj vynikajúci a Gertrud opäť naplnil pocit vďačnosti a šťastia, že má vo svojej blízkosti priateľku ako Lili.

Stretnutie v Londýne navyše pokračovalo prezentáciou novej publikácie Orhana Pamuka Morové noci (Nights of Plague), ktorú vydalo vydavateľstvo Faber & Faber. Prezentácia za účasti autora sa uskutočnila v Southbank centre vo štvrtok 22. septembra a Gertrud ňou bola nadšená.

Viac zo sveta Gertrud Wurmovej

J. W. Godward

error: Content is protected !!