Gertrud Wurmová: predmenštruačný syndróm II (predmenštruačná melanchólia)

S predmenštruačným veľrybením, ako toto obdobie nazýva Gertrud Wurmová, prirodzene súvisí predmenštruačná melanchólia. Je to proces, ktorý sa opakovane vracia a kulminuje, niekedy väčšmi, inokedy menej, tesne pred menštruáciou. „Ide o takmer stále prítomný smútok, spojený s nesmiernou citlivosťou na vonkajšie vplyvy,“ vravieva Gertrud Wurmová.

Nie je to však negatívny smútok v zmysle depresie. „Nie, vonkoncom nie.“ Ide skôr o jedinečné a v danom okamihu neopakovateľné kreatívne prežívanie v živote ženy – o premenu, nové myšlienky, nový nádych a nové idey v zmysle kreovania, tvorby, umenia.

„Je to špecifický čas, keď chcem a nevyhnutne potrebujem byť sama so sebou. Chcem mať tento jedinečný priestor na rozhraní toho, čo sa končí, a toho, čo ešte len má prísť, len sama pre seba.“

Intenzitu, charakter a zafarbenie tohto smútku významne ovplyvňujú externé faktory (nepochopenie a necitlivosť zo strany okolia/partnera a z toho prameniaci stres). Vtedy sa môže kreatívna citlivosť ľahko premeniť na uslzenú nekreativitu a úzkosť, žena je prakticky okradnutá o energiu, ktorou by mohla byť prospešná pre širšie okolie – pre spoločnosť.

Preto je dôležité o tejto téme komunikovať, upozorniť svoje okolie na nadchádzajúce procesy a požiadať o spolunáležitosť a citlivosť.

Gertrud Wurmová pred menštruáciou vravieva, že „veľrybie“. Takmer každý mesiac je to azda pre každú ženu na svete obdobie nových výziev.

Hm, zrejme prežíva čosi podobné ako tehotné ženy, ktoré sú ako bohyňa, ktorá neprestajne dáva život.

V ďalšom príspevku bude reč o menštruačných pomôckach.

Titulná ilustrácia Bianca Van Dijk (pixabay.com).

Vstúpte do sveta Gertrud Wurmovej

error: Content is protected !!