Gertrud Wurmová: predmenštruačný syndróm I

Pred menštruáciou Gertrud Wurmová hovorieva: „Veľrybiem.“ Je to jeden z predmenštruačných znakov, v Gertrudinom prípade sprevádzaný neutíchajúcim apetítom, keď sa Gertrud postupne mení na saranču všežravú, ktorá zošrotuje všetko, na čo si len spomenie, no najmä sladkosti, čo predstavuje opakovaný proces požitia aj dvoch-troch kúskov torty na jedno posedenie (raňajky, obed, večera plus malé snacky medzitým), každé sústo na jeden hlt.

Gertrud nepriberá, no v tomto období sa objem jej pŕs zvyčajne zdvojnásobí. Sú ako balóny a Gertrud sa ocitá akoby v očakávaní nového života. Toto sa opakuje viac-menej každý mesiac.

Onedlho začnem dojčiť,“ vravieva Gertrud a zamýšľa sa nad tým, že takto to azda pociťujú aj dojčiace ženy… Fúúú, predstava prsníkov plných mlieka a z toho ubolených sa jej neveľmi pozdáva, a tak si ju radšej vymaže z mysle. Predmenštruačný pocit napätia v prsiach jej nebol nikdy príjemný, no naučila sa s ním žiť.

Ďalším sprievodným znakom veľrybenia je, že žena v tomto období nemôže veľmi utekať (a teda ani športovať) či spávať v noci na bruchu, pretože jej to jednoducho spôsobuje nemalú bolesť.

A o predmenštruačnej melanchólii, s ktorou sa Gertrud musela za tie roky chtiac-nechtiac spriateliť, bude zas reč v ďalšom príspevku.

Titulná ilustrácia Bianca Van Dijk (pixabay.com).

Vstúpte do sveta Gertrud Wurmovej

error: Content is protected !!