Mám rada dni, keď sa vo vlastnom meste cítim ako turistka. Vlastne si tento stav dokážem kedykoľvek sama navodiť a aj si ho cielene a pravidelne navodzujem napríklad i tým, že sa zahľadím na zaujímavý detail fasády pekného domu, všimnem si takú maličkosť, ako na konkrétny dom dopadá slnko práve v jedinej a neopakovateľnej chvíli, všímam si farby, ktoré sa počas dňa menia (naučila ma to mama, keď sme spolu od môjho útleho detstva chodievali na prechádzky).
Tento stav si navodzujem aj tým, že si robím turistické fotospomienky, ktoré neskôr posielam svojim medzinárodným kamarátom a známym, teda na všetko, čo ma obklopuje, nazerám „impresionisticky“ a ako turistka, ktorá chce zaznamenať okamih, pretože sa na to-ktoré miesto na druhý deň už nedostane — odlieta jej totiž lietadlo.
Pri zaujímavej budove sa dokážem pristaviť aj na dlhšiu chvíľu a jednoducho meditujem. A som šťastná, že som sa narodila a vyrastala v takom krásnom meste, akým Bratislava nepochybne je. Cítim sa tu dobre. Bratislava ku mne vysiela dobrú energiu a poskytuje mi nekonečné „turistické“ možnosti, kam len oči dovidia.
Okrem toho ponúka kvalitný repertoár kultúrnych podujatí, napríklad úžasné Kultúrne leto. Každoročne si ho užívam. A to platí aj o Bratislavských mestských dňoch, ktoré spoluorganizuje Bratislavská organizácia cestovného ruchu (Bratislava Tourist Board).
V rámci víkendu a Bratislavských mestských dní sme sa s mamou vybrali aj na nedeľnú plavbu loďou po Dunaji. Bola rozprávková a zaujal nás predovšetkým bratislavský riečny prístav. Deň som zakončila návštevou nezabudnuteľného organového koncertu v Katedrále svätého Martina. Organista svetového formátu Daniel Gabčo hral diela Bacha, Duruflého, Messiaena a môjho obľúbeného Arva Pärta. Celé mesto voňalo pohodou, jarou, slnkom a dobrou náladou.
Mám rada tento čas. Mám rada, keď sa ľudia v Bratislave tešia.
A moje fotky Kačacej fontány, Modrého kostolíka, budovy Univerzity Komenského, dunajského nábrežia a mnohé ďalšie pocestovali do Indonézie, Indie, Spojeného kráľovstva, Grécka, Nemecka a, samozrejme, mojim kamarátom a kamarátkam, známym a rodine na Slovensku.
Titulná ilustrácia: Claude Monet, Vlčie maky v Argenteuil, 1873. Zdroj: Markus Baumeler, pixabay.com.
autorka medzinárodne ocenenej zbierky poézie Pohľadnice z neviditeľných miest, prekladateľka z anglického a nemeckého jazyka (a naopak), zakladateľka občianskeho združenia a vydavateľstva Mladé topole a autorka online lifestylového projektu pre ženy Príbehy a peripetie Gertrud Wurmovej. Vo voľnom čase píše rozprávky pre deti, maľuje a vyrába háčkované tapisérie. Žije a tvorí v Bratislave. Viac o autorke >>