Oasis, kabinet kuriozít vo viedenskom MuseumsQuartier

Zasielam Vám krátky fotografický príbeh pre mňa úžasnej inštalácie dvoch umelkýň a spoluautoriek Kariny Mendreczky a Katalin Kortmann Járay s názvom Oasis.

Oasis je inštalácia, kde sa mäkkosť a teplo textílie, hliny, hlinenej sochy, kosti s vytesanou tvárou a pavučiny spomienok mení na krajinu, v ktorej sa môžete prejsť, kde vás cesta zavedie do priestorov – do vnútra tela – do vnútorných zákutí srdca – do púšte a pavučiny, kde piesok odsýpa čas vášho pobytu na zemi akoby v presýpacích hodinách, ale vy nemáte strach zo smrti.

Umelkyne dokázali podať autentickú výpoveď o zásadných témach ľudského bytia, a to nesmierne prívetivým spôsobom. To, čo by ich mužskí kolegovia možno interpretovali „apokalypticky“, ony zviditeľnili bez strachu a bez pátosu ako fakt.

Oasis MuseumsQuartier Viedeň
MuseumsQuartier Viedeň

Návštevník sa ocitne v krajine z piesku, v krajine komponovaných púšťových kvetov, v rozsiahlej inštalácii krajiny s množstvom rôznych sôch, fotografií, textílií s potlačou, kresieb a so zvukovou vrstvou. Objekty tvoria ako celok mystický, rozprávkový aranžmán, akýsi kabinet kuriozít, v ktorom sa ozývajú myšlienky a koncepty života a smrti a individuálne i kolektívne prepojenia s prírodou.

Kurátorkou výstavy bola Verena Kaspar-Eisert, hlavná kurátorka MQ Viedeň. Inštalácia bola prezentovaná vo viedenskom MuseumsQuartier od 23. februára do 7. mája 2023.

 

error: Content is protected !!