Gertrud Wurmová a Mníchov na otočku

Gaštany. Vysoké rozkvitnuté gaštany, nádherné majestátne stromy, pôsobiace dojmom starobylosti, so sviežimi sýtozelenými listami a s kvetmi ako stojačiky, vnútri žltkasto-ružové… Sú všade. Gaštanové aleje široko-ďaleko, kam len oči dovidia. To je Mníchov práve teraz a počas víkendu …

… od neskorého večera v piatok 19. mája 2023, keď Gertrud pristála na mníchovskom letisku, do nedele 21. mája 2023, keď odletela späť domov do Bratislavy.

Do Mníchova sa vybrala len tak v rámci kreatívneho hedonizmu, letecky, na víkend a na otočku. Je to len štyridsať minút letu z letiska Schwechat a odrazu sa ocitnete pri rieke Isar, kde si môžete piknikovať a vychutnávať prvé letné slnko v tomto roku, alebo môžete zájsť aj na prechádzku do anglickej záhrady kamkoľvek a zasa len tak.

Gertrud sa vybrala do galérie na výstavu obrazov svojho obľúbeného Cya Twomblyho. Museum Brandhorst v Mníchove má vo svojich zbierkach jeden z najimpozantnejších výberov diel tohto amerického maliara, napríklad aj Gertrudin tak veľmi obľúbený Cyklus Lepanto či Sálu ruží. Gertrud je nadšená. Premýšľa o farbách a vo farbách. Všetko na ňu pôsobí, pretože Gertrud dovolí svojim obľúbeným umeleckým dielam preniknúť do jej vnútra a zanechať v nej stopu. Navždy.

Neskôr si Gertrud ide sadnúť do miestnej kaviarničky, kde si objedná osviežujúcu limonádu zelenej farby. Pritom si čekne mobil, na displeji jej svietia dva neprijaté hovory. Prvý je od Lili, ktorá je opäť v Aberdeene, kam odcestovala za Davidom, a druhý od Sjú, teda Sjúzn.

Sjúzn je povolaním profesorka hindčiny na Lyonskej univerzite. Diapazón jej výskumnej činnosti je nesmierne široký – od hĺbkového štúdia starohindských ľudových piesní až po Kámasútru a praktické sexuálne polohy. S Gertrud sa, prirodzene, rozprávajú najmä o týchto témach – ale nie len.

Gertrud si pomyslí, že je šťastná, a pocíti výnimočné uspokojenie, pretože vie, ako byť šťastná, vie, ako byť sama so sebou, a dokáže si vychutnávať život naplno. Nikto ju to neučil, musela na to prísť sama. Aj preto Gertrud ukazuje ženám, ako sa oslobodiť od stereotypných presvedčení o sebe, ako seba samu milovať a pritom zažiť dobrodružstvo návratu k vlastnej podstate. Pretože život je, tu a teraz.

Titulná fotografia Mníchova Michael Siebert, pixabay.com.

 

error: Content is protected !!