Slnečnice. Výstava ikonickej série obrazov slnečníc Vincenta van Gogha teraz aj na filmovom plátne bratislavského kina Nostalgia

Obraz van Goghových slnečníc nevšedných odtieňov žltej, okrovej a zemitej na neuveriteľne zelenomodrom podklade. Tento odtieň zelenomodrej sa hádam ani nedá zopakovať, navyše v kontraste s okrovo-žltou sa hĺbka neopakovateľne namiešanej „podkladovej zelenomodrosti“ ešte väčšmi zvýrazní.

Dnes viem, že ma práve obraz van Goghových slnečníc navždy ovplyvnil, a to nezvratne. Vyrastala som s ním ako dieťa, visel a dodnes visí ako reprodukcia v drevenom ráme v obývačke. Tak veľa ráz skloňovaný, a predsa stále nevšedný, iný a nový. Ach, koľkokrát som len popri ňom prechádzala, vie o mne všetko, sprevádza ma dodnes.

Aj Vincent van Gogh a jeho nezameniteľný štýl nanášania farieb na plátno – jeho „zametajúce“, trhané pohyby štetca, v ktorých sa manifestuje život, presne ako jeho diela, ktoré akoby neprestajne prúdia a všetky predmety na nich sú v neustálom pohybe. Pretože nemôžu inak, pretože taký je život… nezastaviteľný prúd, nikdy sa nekončiaca energia.

Vincent van Gogh
Vincent van Gogh; Štrnásť slnečníc, olej na plátne (1888-1889), Philadelphia Museum of Art, Zdroj Wikipedia.

Mám veľkú radosť, že kino Nostalgia prináša návštevníkom aj tento druh „umeleckého trileru“ zo série filmových kúskov Exhibition on Screen (Výstava na filmovom plátne), ktorých výkonným producentom je Phil Grabsky. Dokumentárne filmy vytvára už vyše troch desaťročí a za posledných pätnásť rokov sa spolu s oceňovaným režisérom Davidom Bickerstaffom a ďalšími kolegami stal významným nezávislým producentom umeleckých filmov pre televíziu, ako aj priekopníkom (a najväčším producentom) dokumentov z oblasti kultúry pre kiná.

Osemnásteho februára 2023 som v kine Nostalgia zažila nezabudnuteľný večer vo fantastickej spoločnosti. Vincent van Gogh a jeho svetlo slnečníc. Svetlo a teplo, presne ako v Arles.

Slnečnice Vincenta van Gogha. Tak veľmi túžim spoznať, čo cítil, keď ich maľoval…

 

error: Content is protected !!