Gertrud Wurmová a denník vďačnosti

Kurióznou záľubou Gertrud Wurmovej je zbieranie nálepiek (a to aj nálepiek z banánov či iného ovocia) a okrem toho Gertrud miluje porcelánové solitéry, ktoré má vystavené vo vitríne vo svojom bratislavskom ateliéri; nechýba tam ani zbierka miniatúrneho porcelánového riadu pre bábiky.

Gertrud Wurmová miluje aj lustre z benátskeho skla a do denníka vďačnosti si zapisuje denné myšlienkové pochody a nápady, čo považuje za skvelý nástroj vlastnej psychohygieny.

Ako taký denník vďačnosti funguje?

Gertrud rada vykročí do dňa s dobrým pocitom a práve denník vďačnosti jej v tom pomáha. Napomáha jej zamerať svoju myseľ a pozornosť na pozitívne aspekty života, napríklad aj na celkom bazálnu vďačnosť za vlastné zdravie, vďačnosť, že sa má kam večer vrátiť a kde spočinúť, vďačnosť za blízkych a rodinu, vďačnosť za najlepšiu priateľku, vďačnosť za mačku Kleopatru, jej prítulnú povahu a bezpodmienečnú lásku, vďačnosť za úsmev, vďačnosť za pomoc, za krásny výlet s priateľmi, za prechádzku v lese, vďačnosť za nezabudnuteľnú večeru či vďačnosť za dobrú radu od niekoho cudzieho. Je toľko vecí, za ktoré človek môže byť vďačný…

No a v prípade denníka vďačnosti ide o aktivitu – vlastnoručné zapisovanie si pocitov a myšlienok, teda vedomý akt písania, na ktorý sa Gertrud Wurmová vždy veľmi teší a z ktorého si spravila priam slávnostný rituál. „Je to akt písania a zaznamenávania silných emócií vychádzajúcich zvnútra, z hĺbky duše,“ vraví Gertrud vo večernom telefonáte s Lulu, od ktorej dostala balík plný ručne vyrobených pečiatok aj s pečiatkovacími farbami.

Ide o to, aby ste sa na svoj denník a písanie doň tešili, aby sa denník stal vaším priateľom, na ktorého sa s dôverou obrátite. Je to miesto na uchovanie všetkého, čo si z toho-ktorého dňa chcete uchovať, odniesť, zapísať a bezpečne uložiť. Denník si môžete písať kedykoľvek; Gertrud doň najradšej píše podvečer pri šálke dobrého kamilkového čaju, osladeného medom.

Spravte si z písania pozitívny návyk a pravidelný rituál a pozorujte, čo sa v priebehu najbližších dní a týždňov začne okolo vás a vo vás diať. A to, že sa veci diať budú, je vedecky dokázané. 😊

Titulná fotografia Snehová vločka na dlani, Jill Wellington, pixabay.com.

 

Vstúpte do sveta Gertrud Wurmovej

J. W. Godward

 

 

error: Content is protected !!