V náručí Gaderskej doliny a rumančeka kamilkového, ktorý Gertrud Wurmovú ešte nikdy nesklamal

Niektoré miesta majú magickú moc priam liečivej energie. Dokonca sa stali útulňou pri akomkoľvek náznaku disharmónie či bolesti, ktoré so sebou život napriek svojej kráse prináša.

Pre Gertrud Wurmovú je takýmto miestom na zemi Gaderská dolina, ktorá sa nachádza v centre turčianskej časti Veľkej Fatry.

Gaderská dolina, pohľad z Blatnického hradu © David Paloch, 2006, Wikipedia.

Sem sa Gertrud vyberie vždy, keď potrebuje načerpať životnú energiu, a takmer vždy, keď jej je smutno. Svieži vzduch sa tu v lete hemží medonosnými včelami a rozvoniava bylinkami.

Niekedy má Gertrud šťastie, keď na svojich pochôdzkach zazrie aj inokedy neviditeľné kroky prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej (1866 – 1949), ktorá sa narodila v neďalekej Blatnici.

Žiaria jasne ako neónový koberec rozprestretý na ceste, ktorá sa jej zviditeľňuje pred očami, akoby bola zázračným medzipriestorom a vstupnou bránou do krajiny Oz. Gertrud po nej kráča a nestačí sa diviť a vstrebávať všetku tú nádheru vôkol.

Azda vždy, keď sa Gertrud ocitne v týchto prekrásnych končinách Slovenska, zastaví sa cestou do svojho víkendového príbytku v dedine aj v rodnom domčeku slovenskej poetky Maše Haľamovej (1908 – 1995).

Rumanček kamilková (Matricaria recutita), Köhlers Medizinal-Pflanzen, 1886, Wikipedia.

A keď už potom celkom za tmy príde domov, uvarí si čaj z rumančeka. Je to bylinka, ktorá ju ešte nikdy nesklamala. Nielenže jej nesmierne chutí, ale má aj blahodarné účinky na pleť a celkovo pôsobí nesmierne upokojujúco.

„Hľadám ťa
v mlčaní hliny a tráv.

Ak pôjdem za tebou
boso po tráve –
hlina mi povie,
čo vietor nedovial.“

Maša Haľamová

 

Pripravujeme
Kamilkový wellness Gertrud Wurmovej
Kamilkový wellness Gertrud Wurmovej alebo Ako si užívať život naplno aj bez partnera. E-kniha o všetkom čo je ukryté za pojmom kreatívny hedonizmus, o užívaní si života, o rytme tanga a vôňach byliniek.

 

Vstúpte do sveta Gertrud Wurmovej

error: Content is protected !!