Raňajky, kamilky, Brusel

Vždy opäť a s obľubou sa ponáram do pocitu bezpečia, tak ako si s obľubou vychutnávam kamilkový čaj s medom a citrónom. Zamilovala som sa do verandy svojho bratislavského ateliéru s hortenziami, kam len oči dovidia, kde si mačka Kleopatra mäkko pradie do vankúša. Aj keby pršalo, nevadí, veď dážď očisťuje.

A dnes sa mi ešte oveľa väčšmi ako inokedy páči byť sama. Holdujem pocitu zvrchovanosti, že rozhodujem sama o sebe a že priestor, v ktorom trávim čas, je môj bezpečný a útulný zámok, od ktorého mám kľúče len ja, pomyslí si Gertrud.

Jej kreatívny hedonizmus sa takmer vždy začína raňajkami.

Každý deň.

Je to východiskový bod celkového nastavenia, svetonáhľad zbystrených zmyslov. Dnes to bude toustík s kozím syrom, ktorý lahodne zachrumká a v konzumentke takmer istotne vzbudí chuť do života. K nemu paradajky, uhorka a paprika, to všetko poliate olivovým olejom a posypané drobnými kryštálikmi morskej soli zmiešanými s provensalskými bylinkami. Tak to má Gertrud rada.

Potom ešte zelený čaj a potom ešte množstvo všakovakých čajov a napokon aj poriadna voňavá káva z čerstvo pomletých zŕn s kvapkou mlieka a s penou navrchu a s malou sušienkou k tomu.

Gertrud raňajkuje pomaly, jednotlivé chute si dokonale uvedomuje a vychutnáva. Práve teraz sa nachádza v izbe v centre Bruselu. Má z nej nádherný výhľad, takmer celé mesto ako na dlani. Pohľad do diaľky je vždy čímsi magický, nemyslíte? Gertrud prižmúri oči, čím zaostrí zrak, a zahľadí sa na špičku veže katedrály niekde v diaľke. Všetci sú niekde.

 

Lili je v Tchaj-peji. Sjúzn, ako inak, v Lyone, kde vyučuje hindčinu na univerzite a pripravuje sa na ďalšiu konferenciu. Lulu je zas v Madride a pripravuje ďalší kreatívny vorkšop zdobenia vlastnoručne vyrobenými pečiatkami. Dženit v plnom švungu finišuje s prípravami vzdelávacieho kurzu pomoci sebe samému pre dospelých. Meri je práve na dobrodružnej ceste po Portugalsku. Len komunikácia s Lentilkou dajako pokrivkáva a už dlhší čas je na linke ticho ako v hrobe. Všetci sú niekde. Všetci. Rozlietaní.

MHD v Tchaj-peji
„Tá fotka z miestnej MHD v Tchaj-peji so záclonkami na oknách je neuveriteľná,“ píše Gertrud Lili cez WhatsApp.

 

Honolulu
Gertrudinou pasiou je vyhľadávanie antikvariátov a obchodíkov so starožitnosťami. Tentoraz si vzala na mušku malý antikvariát Evasions, kde ju zaujalo hneď niekoľko starých pohľadníc, napríklad táto z Honolulu, krasopisne napísaná atramentovým perom, datovaná 10. januárom 1931 a zaslaná do Antverp.

 

Gertrud si odpije z lahodnej kávy. Zvonku počuť zvony, mesto trochu šumí, od mačacích hláv chodníkov sa začínajú odrážať kvapky jemného dažďa. Gertrud si opäť odchlipne z kávy a s pocitom zvláštnej melanchólie si pomyslí, že je skutočne šťastná, pretože dokáže existovať tu a teraz, byť sama v sebe a sama so sebou.

Pretože je sama sebe tou najlepšou spoločníčkou.

 

Gertrud Wurmová

 

(Titulná fotografia výkladu v Bruseli, dizajn keramickej inštalácie © Philippine d’Otreppe.)

 

error: Content is protected !!