Vintage zápisník z Versailles. A jeden inšpiratívny fotopríbeh z obchodíka s príbehmi

Paríž 1. apríla

Milá babička a milý braček,

práve dnes sme sa vybrali na chlebový trh a posielame Vám nite aj zástery. Prázdniny sa pomaly končia a veru vonkoncom nie som nadšený, že sa onedlho budem musieť vrátiť do školy. Najradšej by som sa celý deň hral s malým bračekom, ale ocko to nechce dovoliť.

Tešíme sa dobrému zdraviu a všetci, ja, ocko aj mamička, Vám z celého srdca posielame bozky. Môj veľký braček Fernand, prosím, daj za nás babičke veľký bozk. Kiež by tu opäť boli letné prázdniny.

Tvoj brat, ktorý Ťa ľúbi,

Albert

Post scriptum: Akonáhle dostaneš túto pohľadnicu, môžeš sa vybrať na stanicu.

Au Facteur Cheval

Tento krasopisný text napísaný atramentom na pohľadnici z nedatovaného obdobia na vás dýchne svoj príbeh už len pri pohľade na úhľadný a mimoriadne nádherný rukopis, no zaujme vás aj predná strana pohľadnice s chutnou fotografiou, na ktorej je chlapček s rybou v ruke. Možno si predstavíte Alberta alebo sa možno odrazu ocitnete v detstve pri maškrtení melóna u starých rodičov.

Au Facteur Cheval

„Nakrájam ti chlebík na panáčiky, holubička moja?“ pýtaval sa ma deduško. Letné prázdniny som totiž často trávila „u babinky a deduška“.

„Na panáčiky,“ odvetila som – dodnes to je pre mňa ten najchutnejší chlieb s maslom a so šípkovým čajom, aký som kedy jedla. Prázdniny u babinky a deduška boli vždy parádne.

Moje príjemné spomienky na prázdniny u starých rodičov len umocnila atmosféra vintage retro obchodíka Au Facteur Cheval vo Versailles neďaleko Paríža, kde som mala nedávno možnosť zatúlať sa.

Už z diaľky ste mohli nahliadnuť dovnútra a pohľad vám spočinul na nekonečných radoch políc so starými knihami, mnohými v koženej väzbe. Pocit nekonečnosti prehlbovali starožitné zrkadlá v chodbičkách so starožitným porcelánom, hodinami, starými časopismi a pohľadnicami, ako je tá od Alberta, a so starožitnými obrazmi a mobiliárom.

Spomenula som si aj na luster v obývačke starých rodičov. Bol to taký nesmierne gýčovitý kus s ôsmimi lampášikmi. Ale mne sa páčil. A dnes mi oveľa viac ako kedykoľvek predtým sprítomňuje spomienku na príbeh. Je to pridaná hodnota, ktorá sa vymyká masovej produkcii, diskontom a veciam vyrobeným „na zahodenie“.

Ide mi o to, ako materiál pociťujem. Vintage nie je pre mňa len o exkluzivite, ale predovšetkým o udržateľnosti a o príbehu, ktorý so sebou retro objekt každodennosti prináša. A dnes sa oveľa viac nádejam, že nám vyrastá nová generácia, ktorá dáva objektom každodennosti celkom nový rozmer.

Aj vy máte svoje obľúbený objekt každodennosti?

(Ilustračné fotografie sú skeny starožitnej pohľadnice zakúpenej v obchodíku Au Facteur Cheval. Preklad textu z francúzštiny Yann Vargoz; jazyková redakcia Jaroslav Hochel.)

A toto je moja babinka Irenka a deduško František, ku ktorým sme aj s bratom chodievali na prázdniny.

Pocta predkom.

 

error: Content is protected !!