Meniny Gertrud Wurmovej ::: ateliér ::: kamarátky a Cesária Évora

Bol devätnásty máj, slnečný deň a Gertrud Wurmová mala meniny. Jej kamarátky Lentilka, Lili, Lulu, Dženit a Meri ju už doobeda prekvapili kyticou ruží.


Na podvečer, v čase zvyčajných Gertrudiných čajov o piatej, čo je obyčajne o 17.30 v jej bratislavskom ateliéri pri lese, je zas naplánovaná komorná meninová oslava pri šálke kvalitného čierneho čaju a domácej jablkovej torte s čokoládovou polevou.

Ateliér Gertrud Wurmovej s chrobákmi v interiéri
Ateliér Gertrud Wurmovej s chrobákmi v interiéri, linoryt M.S., 2022.

Bratislavský ateliér Gertrud Wurmovej je situovaný pri lese, tam, kde sa už začínajú Karpaty a vzduch je vždy o čosi sviežejší. Ako už vieme, Gertrud je prekladateľka a tlmočníčka na voľnej nohe z jazykov švédčina a nemčina a žije striedavo v Bratislave, Berlíne a Štokholme.

Jej priestranný bratislavský ateliér je zariadený v retro štýle a jeho súčasťou je záhrada s množstvom kvetov, najmä žltých ruží, skalničiek a potom ešte aj jahôd a ríbezlí a popínavého malinčia, ktoré sa kľukatí všade dookola. Ach, áno, a niekoľko významných stromov k tomu: lipa, topoľ a dva stromy ginká.

Zabudnúť nemožno ani na tekvičky hokkaido a ozdobné tekvičky, ktoré tomuto priestoru dodávajú neopakovateľnú atmosféru.

A je to už raz tak, v Gertrudinom ateliéri vládne inšpiratívna pohoda. Vzduchom sa nesú piesne od Cesárie Évora, do toho spev vtákov a žblnkotanie mini fontány v centre záhrady. Jednoducho oáza, pohladenie duše. Je to Getrudino povestné útulie, ktoré stojí za to zažiť.

Hortenzie v tajnej záhrade Gertrud WurmovejHortenzie v tajnej záhrade Gertrud WurmovejHortenzie v záhrade Gertrud Wurmovej pri jej bratislavskom ateliéri.

Chryzantémy v záhrade bratislavského ateliéru Gertrud Wurmovej
Rastú tam aj tieto, farbami hýriace, prúžkované chryzantémy, ktoré Gertrud dostala od Dionýza.

Čaj. Kvalitný čierny čaj Earl Grey podáva Gertrud zásadne s mliekom. Tortu pripravila vlastnoručne. Ako inak – jablkovú s polevou z horkej čokolády a so šľahačkou navrchu.

O chvíľočku nadíde čas, keď sa pomaličky začnú zlietavať čarodejnice a najlepšie priateľky Gertrud Wurmovej: Lentilka, Lili, Lulu, Dženit a Meri. Pätica nezlomných mušketierok, ktoré vždy držali spolu.

Všetko najlepšie, Gertrud, a nech sa Ti darí!

Vstúpte do sveta Gertrud Wurmovej

error: Content is protected !!